021-40440433

معرفی دستگاه توزین مولتی هد (Multihead Weigher)

Image result for Multihead weigher

دستگاه توزین مولتی هد اولین بار توسط شرکت ژاپنی ایشیدا (Ishida) برای استفاده در صنعت بسته بندی صنایع غذایی معرفی گردید. امروزه این دستگاه ها به واسطه ی سرعت و دقت بالای خود در پیمانه کردن مواد برای بسته بندی به صورت گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و روز به روز به میزان استقبال از این دستگاه ها در برابر انواع قدیمی توزین (توزینهای ویبراتوری یا حجمی) افزوده می گردد. 

دستگاه مولتی هد می تواند با انواع دستگاههای بسته بندی از قبیل دستگاه های بسته بندی عمودی که در صنعت از آنها با نام دستگاه های پرکن نیز یاد می شود و یا دستگاه های بسته بندی افقی به کار گرفته شود.

 

 

  • نحوه عملکرد:

دستگاه های مولتی هد از تعدادی ماژول توزین که به صورت دایروی چیده شده اند تشکیل شده است. هر ماژول متشکل از یک سینی مجهز به ویبراتور (به منظور فید کردن مواد)، یک باکت ذخیر و یک باکت مجهز به لود سل می باشد. قسمت میانی نیز از یک مخروط معکوس مجهز به ویبراتور جهت توزیع مواد در ماژولها تشکیل شده است. در شکل فوق اجزای این دستگاه نشان داده شده است.

 

مواد از طریق قیف مرکزی وارد دستگاه شده و با عملکرد ویبراتور مرکزی به صورت یکنواخت بین سینی ماژولها توزیع می گردد. مواد با به لرزه در آمدن ویبراتور هر سینی به سمت باکت ذخیره هدایت می شود. با باز شدن درب باکت ذخیره، مواد از این باکت خارج شده و به باکت توزین دار سرازیر می گردند و بلافاصله ویبراتور مربوطه فعال شده و باکت ذخیره را تغذیه می نماید. پس از مستقر شدن مواد در این باکت، لودسل مربوطه وزن مواد داخل آن را اندازه گیری کرده و توسط برد ترانسمیتر به برد مرکزی دستگاه انتقال می دهد. برد مرکزی با انجام محاسبات پیچیده، ترکیبی از وزنهای ارسال شده در ماژولهای مختلف را که نزدیک ترین مقدار را با وزن تعیین شده توسط کاربر داشته باشند انتخاب کرده و فرمان تخلیه به آن ماژولها را صادر می نماید. به این ترتیب مجموع وزن مواد تخلیه شده با دقت مناسبی معادل با وزن مد نظر می باشد. پس از تخلیه ی باکتهای منتخب، باکتهای ذخیره ی ماژول مربوطه فعال شده و مجددا محتوای مواد درون خود را به باکت توزیندار تخلیه می نمایند. 

 در شکل بالا نحوه ی انتخاب باکتها به منظور دستیابی به وزن مطلوب نشان داده شده است. بدین ترتیب مشخص است هر چه تعداد ماژولها بیشتر باشد، دقت و سرعت دستیابی به وزن مطلوب بالاتر خواهد بود.

توزینهای مولتی هد معمولا در انواع 8 تا 28 هد توسط تولید کنندگان به بازار عرضه می شود. در این بین مدلهای 10 و 14 هد از بیشترین محبوبیت بین خریداران برخوردار می باشند. 

 

موارد کاربرد:

از دستگاههای توزین مولتی هد می توان در بسته بندی انواع مواد پودری، گرانولی و حتی چسبنده استفاده نمود. برخی از کاربردهای آن به شرح زیر است:

1- بسته بندی انواع حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس، ماش و ...

2- بسته بندی انواع خشکبار مانند پسته، بادام، فندق، کشمش، دانه های روغنی و ...

3- پسته بندی مواد چسبنده مانند ناگت مرغ یا گوشت، فلافل، پاستیل و ...

4- بسته بندی مواد پودری مانند شکر، نمک، آرد، گیاهان دارویی، پودرهای شستشو و ...، 

5- بسته بندی چیپس، پفک، پاپکورن و غلات حجیم شده، اسنک و ...

6- بسته بندی قند و انواع شکلات

7- بسته بندی قطعات صنعتی ماننده پیچ، مهره و واشر

8- بسته بندی انواع مواد شیمیایی گرانولی

9- ...

 Image result for Multihead weigher

کاربردهای ویژه:

با توجه به مکانیزم عملکردی منعطف و برنامه پذیر این دستگاه ها، میتوان موارد کاربردی متنوعی بسته به نیاز مشتری برای آن تعریف کرد. یکی از این کاربردهای ویژه آن، قابلیت ترکیب مواد مختلف با نسبت وزنی مشخص می باشد. بدین ترتیب می توان با اختصاص بخشی از ماژولها به یک ماده خاص، در هر بسته به میزان مشخصی از مواد مختلف را اضافه نمود.

از دیگر ویژگیهای بارز دستگاه های مولتی هد قابلیت توزین مواد برای بسته های بین چند گرم تا چندین کیلوگرم می باشد که قابلیت انعطاف بالایی را برای استفاده کنندگان فراهم می کند.

 

برای مشاهده ویدیوی عملکرد این دستگاه اینجا را کلیک کنید.