021-40440433

انتخاب فیدر (خوراک‌ده) مناسب

در صنایع مختلف از فیدرها به عنوان کنترل کننده جریان مواد خام برای تولید مواد نهایی استفاده می‌نمایند. از این میان می‌توان صنایع فرآوری مواد شیمیایی، صنایع نفتی، صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی، پلاستیک و پلیمر، کاغذ و خمیر کاغذ، صنایع تولید رنگ و رنگدانه، صابون و شوینده ها و صنایع کود و مواد شیمیایی کشاورزی را نام برد.

طبیعتاً رفتار مواد مختلف (مانند پودرها، پلت‌ها، پرک و تراشه‌ها، گرانول، دانه‌ها و فیبرها) بر اساس خواص فیزیکی، شیمایی و سیالیت مواد متفاوت می‌باشد. از این میان تاثیرگذاری اندازه و شکل ذرات، چگالی ماده، قابلیت فشرده شدن ماده، چسبندگی ماده و مقدار رطوبت، روغن و یا چربی مواد بر روی خوراک‌دهی مواد تاثیر ویژه دارد که بسته به این رفتار، راه‌حل‌های متتوعی جهت خوراک‌دهی (یا فید) مواد وجود دارد. با توجه به سال‌ها تجربه‌ اندوخته شده در فید کردن انواع مواد مختلف با فیدرهای تولیدی شرکت بهپو فناوری نوین، در ادامه دسته‌بندی و خوراک‌ده مناسب مواد پرکاربرد آورده شده است.

 

مواد روان و با قابلیت فید آسان

نمونه بارز این مواد انواع پلت، گرانول و تراشه (flake) پلاستیکی، خلال، بلغور (با مش درشت و غیر چسبنده)، انواع دانه‌ها و ... می‌باشد که معمولا با استفاده از فیدرهای تک ماردون (اسکرو فیدر تک مارپیچ)، تغذیه می‌شوند. بازه متنوعی از شکل و سایز ماردون جهت پاسخگویی به نیازهای موجود برای انواع مواد با نرخ خوراک‌دهی گوناگون موجود می‌باشد. همچنین فیدرهای ارتعاشی نیز جهت تغذیه‌ی این مواد مناسب هستند.

مواد پودری روان

در صورت عدم استفاده از فیدر مناسب در موادی با مش بسیار ریز و با درصد رطوبت پایین مانند خاکستر،گچ و سیمان، پودر ذغال، آهک هیدراته، آرد و... ، این مواد شبیه به مایعات عمل می‌نمایند که کنترل دقیق خوراک‌دهی در آن‌ها، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از این رو استفاده از فیدر مناسب با قابلیت کنترل دقیق مقدار خوراک‌دهی ضروری می‌باشد. پیشنهاد مناسب برای خوراک‌دهی این مواد، استفاده از فیدرهای دو ماردون (اسکرو فیدر دو مارپیچ) می‌باشد. یکی از ویژگی‌های این فیدرها، عملکرد آن مانند یک شیر می‌باشد که  سبب می‌گردد که از روان شدن مواد جلوگیری گردد.

مواد دارای روان شوندگی بسیار کم

موادی مانند الیاف شیشه، ذرات لاستیک و ... که تمایل به روندگی بسیار پایین دارند نیازمند استفاده از روشهای خوراک‌دهی خاص برای اطمینان از تغذیه دقیق می‌باشند. استفاده از فیدرهای دوماردون و فیدرهای ارتعاشی برای این مواد توصیه می‌شود.

مواد چسبنده

موادی مانند اکسید تیتانیوم، پیگمنتهای رنگی یا رنگ‌دانه‌ها، مواد خمیری شکل و ... به دلیل طاق زدن داخل هاپر و چسبیدن به سطح هاپر و ماردون نیازمند در نظر گرفتن تدابیر ویژه به منظور اطمینان از خوراک‌دهی مناسب می‌باشند. بهترین راه حل برای این مواد استفاده از فیدرهای دو ماردون می‌باشد.

مواد شکننده و آتش گیر

بسیاری از مواد در صنایع غذایی و شیمیایی نیازمند حمل و خوراک‌دهی محتاطانه می‌باشند. استفاده از فیدرهای ارتعاشی (ویبراتوری) و فیدرهای تک مادرون (با ساختار ماردون مناسب) در این کاربرد‌ها توصیه می‌شود.


در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، متخصصان ما آماده ارائه مشاوره برای انتخاب خوراک‌ده مناسب هستند.