021-40440433

دستگاه بسته بندی در پاکتهای ایستاده

Image result for Multihead weigher

یکی از انواع پاکتهای بسته بندی که به علت ظاهر شکیل آن روند رو به رشدی را در بازار داخل و خارج ایران طی می کند پاکتهای ایستاده می باشند. این گونه از پاکتها عموما توسط دستگاه های بسته بندی عمودی (VFFS) ایجاد می گردند. برای ایجاد بسته های ایستاده از مجموعه لوله-یقه های چهارگوش (Quad Shoulders) استفاده می گردد. دقت ساخت لوله یقه های چهارگوش تاثیر به سزایی در کیفیت نهایی بسته بندی خواهد داشت.

 

ادامه مطلب: دستگاه بسته بندی در پاکتهای ایستاده

معرفی دستگاه توزین مولتی هد (Multihead Weigher)

Image result for Multihead weigher

دستگاه توزین مولتی هد اولین بار توسط شرکت ژاپنی ایشیدا (Ishida) برای استفاده در صنعت بسته بندی صنایع غذایی معرفی گردید. امروزه این دستگاه ها به واسطه ی سرعت و دقت بالای خود در پیمانه کردن مواد برای بسته بندی به صورت گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و روز به روز به میزان استقبال از این دستگاه ها در برابر انواع قدیمی توزین (توزینهای ویبراتوری یا حجمی) افزوده می گردد. 

دستگاه مولتی هد می تواند با انواع دستگاههای بسته بندی از قبیل دستگاه های بسته بندی عمودی که در صنعت از آنها با نام دستگاه های پرکن نیز یاد می شود و یا دستگاه های بسته بندی افقی به کار گرفته شود.

 

ادامه مطلب: معرفی دستگاه توزین مولتی هد (Multihead Weigher)

اشکال مختلف پاکتهای بسته بندی

دستگاه های بسته بندی عمودی که از آنها با نام دستگاه های پرکن یا "فرم فیل سیل" یا Vertical Form Fill Seal Machines یاد می شود، به منظور بسته بندی انواع مواد پودری گرانولی و مایعات مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که از نام این دستگاه ها مشخص است اولین وظیفه ی آنها شکل دهی به بسته ی مورد نظر می باشد. برای این منظور اصلی ترین جزء این دستگاه یقه ای نام دارد که وظیفه ی ایجاد شکل کلی بسته را بر عهده دارد. همچنین انواع لبه ها برای ایجاد خطوط روی بسته می توانند به کار گرفته شوند. ضمن اینکه از اتوهای فلزی که دمای آنها توسط المنتهای دمایی و سنسورهای دقیق مورد کنترل قرار دارند برای اتو کردن لبه های مختلف بسته ها استفاده می شود. این اتوها می توانند افقی عمودی و یا حتی مورب باشند. 

ادامه مطلب: اشکال مختلف پاکتهای بسته بندی

انتخاب فیدر (خوراک‌ده) مناسب

در صنایع مختلف از فیدرها به عنوان کنترل کننده جریان مواد خام برای تولید مواد نهایی استفاده می‌نمایند. از این میان می‌توان صنایع فرآوری مواد شیمیایی، صنایع نفتی، صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی، پلاستیک و پلیمر، کاغذ و خمیر کاغذ، صنایع تولید رنگ و رنگدانه، صابون و شوینده ها و صنایع کود و مواد شیمیایی کشاورزی را نام برد.

طبیعتاً رفتار مواد مختلف (مانند پودرها، پلت‌ها، پرک و تراشه‌ها، گرانول، دانه‌ها و فیبرها) بر اساس خواص فیزیکی، شیمایی و سیالیت مواد متفاوت می‌باشد. از این میان تاثیرگذاری اندازه و شکل ذرات، چگالی ماده، قابلیت فشرده شدن ماده، چسبندگی ماده و مقدار رطوبت، روغن و یا چربی مواد بر روی خوراک‌دهی مواد تاثیر ویژه دارد که بسته به این رفتار، راه‌حل‌های متتوعی جهت خوراک‌دهی (یا فید) مواد وجود دارد. با توجه به سال‌ها تجربه‌ اندوخته شده در فید کردن انواع مواد مختلف با فیدرهای تولیدی شرکت بهپو فناوری نوین، در ادامه دسته‌بندی و خوراک‌ده مناسب مواد پرکاربرد آورده شده است.

 

ادامه مطلب: انتخاب فیدر (خوراک‌ده) مناسب

جنبه های مهندسی اکستروژن

 

دو دسته فاکتور وجود دارند که در فرایند پخت اکستروژن نقش کلیدی دارند: فاکتورهایی که به نوع مواد فراوری شده بستگی دارند و فاکتورهایی که از مشخصات فنی و عملیاتی اکستروژن استخراج می­گردد. مهمترین فاکتورها در دسته اول رطوبت، ویسکوزیته و ترکیب شیمیایی مواد خام هستند. در دسته دوم نسبت تراکم و چیدمان مارپیچ، سرعت دورانی مارپیچ، دمای فرایند و دامنه تغییرات فشار اعمالی به برل مهمترین فاکتورها هستند. فاکتورهای قابل تنظیم عبارتند از شدت جریان، دمای فرایند و اندازه سوراخ­های قالب. همه این فاکتورها دارای همبستگی مثبت با یکدیگر بوده و اثرات مهم روی کیفیت محصول اکستروژن دارند. 

 نویسنده: محمد اکبر

 

 

ادامه مطلب: جنبه های مهندسی اکستروژن